:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: HasÅ‚o:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
Komputerek znowu:)
Autor Wiadomość
szopen 
Spełniony forowicz



R25: 2,2/2,5 TX/V6Turbo J7T/Z7U B29E/B29G 86?/90
Pomógł: 3 razy
Wiek: 39
Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 497
SkÄ…d: Radom
WysÅ‚any: 2005-12-30, 22:14   Komputerek znowu:)
 

moge miec wszystkie czesci potrzebne do zamontowania w mojej reni komputera z synteza mowy... mowicie ze podobo to nie jest takie trudne.... Czy ktos kto kto czyta bylby w stanie mnie przez to przeprowadzic...pomoc, bo sam sie za to nawet nie zabieram, bo poprostu wiem, ze nie dam rady. Na tyle na elektryce sie nie znam.
Wszystkie czesci musze wymontowac z samochodu i tez zabardzo nie wiem co musze brac, a czego nie...byloby poprostu super gdyby jakis zapaleniec mial ochote sie pobawic...niestety jedyne co moge dac w zamian to zapewnienie, ze bedzie mogl sobie z mojej reni zabrac co mu sie przyda (2,2 GTX automat 85).
_________________
The two most common elements in the universe are Hydrogen and stupidity.
Harlan Ellison
 
 
 
gzara 
Fachowiec



R25: 2,0 txe 1991
Pomógł: 11 razy
Wiek: 40
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 1354
Skąd: Nałęczów
WysÅ‚any: 2005-12-30, 22:23   
 

Pogadaj z zulusem o ile wiem to on sobie zamontował gadaczkę
_________________

 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
ImiÄ™: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
SkÄ…d: Siedlce
WysÅ‚any: 2006-01-01, 16:46   
 

Witam
Przede wszystkim to komputer to jedno a gadaczka to drugie. Owszem zamontowalem u siebie gadaczke i prawie cala juz dziala (nie podlaczylem ciagle modulu sprawdzajacego zarowki swiatel oraz krancowki jednych drzwi). Jesli zabawa z kabelkami Ci nie straszna to nie jest to trudne, wystarczy tylko wyciagnac sygnaly (wiekszosc z nich jest wzieta rownolegle do zegarow), podlaczyc przyciski sterujace oraz glosnik i wlasnie ten nieszczesny modul od zarowek. Jesli masz juz fabrycznie zrobiona instalacje do gadaczki to jestes w domku :) W razie czego to pytaj smialo postaram sie w miare mozliwosci pomoc.
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
jooker123
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2006-01-03, 22:43   
 

W wątku http://www.renault25.eu/viewtopic.php?p=4419#4419 zadałem podobne pytanie odnośnie przeszczepu gadaczki tyle że do zupełnie innego auta niż renia 25.

Jooker123 napisał/a:

A jeszcze nasuwa mi sie takie pytanie? jak zbudowana jest gadaczka?
Czy do jej poprawnej pracy potrzebny jest komputer wyswietlacz, czujki itp?
Czy mozna by ją zaadoptowac samą bez wyświetlacza do innego auta po to tylko żeby mowiła np o jakmis zdarzeniu a podłączyc równolegle do czujnika zamontowanego w aucie np.zeby mowiła ze są niedomknięte drzwi i podłaczyć się do czujnika przy drzwiach ktory załącza swiatło wewnątrz auta.
Chodzi mi o same takie "błache" zdarzenia typu niezapięte pasy, niedomknięte drzwi klapa czy maska silnika, małej ilości płynu w spryskiwaczu, itp ogolnie do wszystkiego co jest juz zsygnalizowane graficznie na desce a żeby jeszcze do tego nam mowilo o zdarzeniu.
Czy moze jest to tak zorganizowane ze komputer zbiera informacje od czujnika, "orientuje się" który czujnik podał sygnał i wybiera do tego zdarzenia odpowiedni tekst?


Po przeczytaniu tego wątku doszedłem do wniosku że jest to możliwe, jak pisze Zulus prawie wszystko jest wziete rownolegle z zegarow.
Moze ktoś dokadniej opisać cały zestaw do przeszczepu gadaczki tj. jakie urzadzenia sa potrzebnie oprócz gadaczki, głośnika? czy sygnały podłacza sie bezpośrednio do gadaczki (jeżeli tak to niezła plątanina kabli musi do niej dochodzić)

Chetnie poczytam o tym bo w rzeczywistości niewidziałem tego nigdy a mam możliwość wyciągnięcia praktycznie każdej rzeczy z reni 25.

Pozdrawiam forumowiczów i licze na jakies konkretne wypowiedzi.
 
 
gzara 
Fachowiec



R25: 2,0 txe 1991
Pomógł: 11 razy
Wiek: 40
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 1354
Skąd: Nałęczów
WysÅ‚any: 2006-01-03, 23:44   
 

Chcę sie wykazać więc piszę, jak źle to mnie pewnie zulus poprawi :)
Do gadaczki potrzebne są: dużo kabelków, mile widziany pomarańczowy bo taki kolor idzie do czujek drzwii, same czujki powinieneś już mieć fabrycznie, komputer od gadaczki, fabrycznie jest pod deską rozdzielczą nad schowkiem, głośniczek, z lewej strony kolumny kierownicy, powinieneś mieć tam taki otwierany schowek, przyciski sterujące funkcjami gadaczki, znajdukące się na desce rozdzielczej po prawej stronie z przodu. u ciebie powinno być puste gładkie miejsce, często czymś zalepiane :). I to chyba wszystko, nie licząc czujników i tym podobnych, po pod maską na pewno ich nie masz.
_________________

 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
ImiÄ™: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
SkÄ…d: Siedlce
WysÅ‚any: 2006-01-04, 00:36   
 

Szkoda ze nie mam cyfraka a i pogoda paskudna na sesje plenerowe to bym cyknal kilka fotek mojej gaduly. Kabelkow jest coniemiara (ja uzylem tasm komputerowych takich jak do dyskow do przeprowadzenia sygnalow z zegarow), dodatkowo sobie zrobie zrobilem podlaczenie do CB radia zeby kozystalo z tego samego glosnika co gadaczka. Z tymi krancowkami w drzwiach nie jest takie proste... w samochodach gdzie nie ma instalacji gadaczkowej inaczej jest zrobione oswietlenie kabiny - ja kombinowalem wczesniej z diodami separujacymi ale cos przekombinowalem bo teraz jak otwieram ktores z przednich drzwi to zapala sie tylko prawa lampka a jak otwieram ktores z tylnich to zapalaja sie obie :) ale poprawie to dopiero na wiosne (moze :wink: ). W "niegadaczkowych" instalacjach trzeba rozdzielic sygnaly z poszczegolnych drzwi bo fabrycznie sa na sztywno polaczone ze soba rownolegle wiec gadaczka bedzie myslala ze sa wszystkie drzwi na raz otwarte :) W bagazniku podpialem sie pod wlacznik oswietlenia a do maski wsadzilem swoja krancowke.
Jesli bedziecie na spocie zimowym w Zabiencu to chetnie pokaze moj balagan kabelkowy nad schowkiem :)
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
jooker123
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2006-01-04, 13:53   
 

Panowie, niewiem czy niedoczytaliscie mojego posta ( w szczegolności Gzara). Chodziło mi o próbe wyjaśnienia jak mam podłączyc taką gadaczke w innym aucie- nie w renault 25!!
Chcę to podłaczyć w POLONEZIE !! Tak, tak już widze wasze miny i pukanie się w czoło po co w takim aucie takie rzeczy - niechcę się chwalić ale mam juz poldka z wyposazeniem mowiac conajmniej zadko spotykanym tj. elektryke szyb, lusterek, szyberdachu, centranly z pilotem, autoalarm, alu felgi, wspomaganie kierownicy, jestem na etapie poszukiwan klimy no i mam jeszcze chęc załozenia gadaczki od reaulta :wink:
Zulus czy mogłbyś mi wyjaśnic bardziej które rzeczy mam wymontowac z reni zeby podłączyć cała instalację gadaczki do auta w ktorym nikt jeszcze niewidział gadaczki. Ilośc kabli które trzeba przieciągnąć mnie nie przeraża ale poprostu niewiem gdzie i czego szukac w renaulcie 25-dawcy ktory jest juz praktycznie nie na chodzie.
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
ImiÄ™: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
SkÄ…d: Lublin/Warszawa
WysÅ‚any: 2006-01-04, 14:43   
 

Obawiam się, że wszystkich rzeczy nie dasz rady podłączyć z uwagi na różnice w sygnałach, ale kto wie.... Do odważnych świat należy. Jeśli chodzi o czujniki w drzwiach, to są one prawdopodobnie inne w aucie z gadaczką a inne bez gadaczki. Mam na schemacie pokazane co jest do czego, ale zupełnie nie mam teraz czasu na kopiowanie, a jest tego kilka kartek. Proponuję wyjąć komputer znad schowka i kable które do niego idą prześledzić gdzie się kończą. Jak znajdę opis wyprowadzeń to go wsadzę na forum.
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmowÄ… ze mnÄ… skontaktuj siÄ™ z lekarzÄ… lub farmaceutem
 
 
 
jooker123
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2006-03-03, 00:51   
 

Jako że minelo troche czasu od mojej poprzedniej wypowiedzi ponawiam chęć dowiedzenia się czegoś więcej o gadaczce.
Jak zbudowana jest gadaczka?
Czy do jej poprawnej pracy potrzebny jest komputer wyswietlacz, czujki itp?
Czy mozna by ją zaadoptowac samą bez wyświetlacza do innego auta po to tylko żeby mowiła np o jakmis zdarzeniu a podłączyc równolegle do czujnika zamontowanego w aucie np.zeby mowiła ze są niedomknięte drzwi i podłaczyć się do czujnika przy drzwiach ktory załącza swiatło wewnątrz auta.
Chodzi mi o same takie "błache" zdarzenia typu niezapięte pasy, niedomknięte drzwi klapa czy maska silnika, małej ilości płynu w spryskiwaczu, itp ogolnie do wszystkiego co jest juz zsygnalizowane graficznie na desce a żeby jeszcze do tego nam mowilo o zdarzeniu.
Czy moze jest to tak zorganizowane ze komputer zbiera informacje od czujnika, "orientuje się" który czujnik podał sygnał i wybiera do tego zdarzenia odpowiedni tekst?

Mam możliwosc wyciagnięcia praktycznie kazdego elementu z reni ale niewiem gdzie tego szukac. Czy wiek ktos gdzie "siedzi" gadaczka i ktore elementy oprócz niej muszę wyciagnąć zeby teoretycznie zadziałała w innym aucie.

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
ImiÄ™: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
SkÄ…d: Siedlce
WysÅ‚any: 2006-03-03, 09:39   
 

Tak jak wczesniej bylo pisane do gadaczki potrzeba tylko nia sama oraz glosnik i 3 przyciski sterujace (+ewentualnie modul do sprawdzania zarowek ale nie koniecznie bo w innym samochodzie moze ci tylko robic falszywe alarmy bo ma inna liczbe oraz moc zarowek). Gadaczka ci powie tylko o tym co umie powiedziec - wykaz komunikatow jest gdzies na naszym forum. Niestety o niezapietych pasach ci nie powie :(
Gadzaczka ogolnie dziala tak ze ma mase wejsc - na kazde wejscie podany jest sygnal z innego czujnika. Jesli na ktoryms wejsciu sie pojawi ow sygnal to gadaczka na podstawie tego wie co powiedziec.
Co do wyswietlacza to jak juz pisalismy gdziestam to calkiem inna para kaloszy :) nie ma nic wspolnego z gadaczka.
Sygnaly sa brane rownolegle do licznika wiec teoretycznie nie powinno byc problemow z zaadoptowaniem do innych samochodow bo zwykle czujniki w samochodzie dzialaja wzgledem masy. Jedyny problem bedziesz mial z sygnalem predkosci i obrotow bo w polonezie nie znajdziesz tagiego czegos i czesc funkcji ci nie bedzie gadac (np. o niezamknieciu drzwi/klap mowi dopiero jak jedziemy >15km/h) choc i to jest do przeskoczenia ale o tym to juz musisz pogadac z jakims znajomym elektronikiem zeby ci zmontowal ukladzik odpowiedni tylko bedziesz musial zalozyc impulsator na linke od predkosciomierza.
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
jooker123
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2006-03-03, 10:25   
 

Zulus dzieki za info.
Interesuje mnie jeszcze gdzie szukac gadaczki. Przyciski sterujÄ…ce to wiem gdzie sÄ… a hadaczka jest gdzies za zegarami, czy schowkiem czy gdzies jeszcze indziej??

I tak juz przy okazazji pytanie do zorientowanych ile kosztuje tak plus-minus gadaczka? Chodzi mi o to zebym nieprzeplacil zabardzo :wink: Ta co mam ją wziaść moiw po niemiecku, slyszalem też gdzies że za wersje angielską trzeba więcej zapłacić.

A tak BTW niema ktos z forumowiczów gadaczki w dobrej cenie? Najchetniej własnie english wersje ?
 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
ImiÄ™: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
SkÄ…d: Siedlce
WysÅ‚any: 2006-03-03, 10:53   
 

gzara napisał/a:
fabrycznie jest pod deską rozdzielczą nad schowkiem, głośniczek, z lewej strony kolumny kierownicy

hmmm ja za swoja szwabska dalem kiedys 40zl na allegro lacznie z elektrycznym lusterkiem pasazera, modulem do swiatel, regulacja jasnosci podswietlania, zegarkiem i kilkoma drobiazgami ale to byla okazja bo ktos nie wiedzial co sprzedaje ;) Mysle ze nikt nie bedzie chcial odsprzedac angielskiej bo to towar deficytowy :)
jak obrobie sie z praca dyplomowa to powroce do tematu przerabiania gadaczki na jezyk polski...
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 26