:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: HasÅ‚o:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
swiatelka swiatelka!!!
Autor Wiadomość
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
ImiÄ™: Francuzeczka
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
SkÄ…d: Lublin/Warszawa
WysÅ‚any: 2007-03-02, 23:27   
 

krk800 napisał/a:
przecież światła jadącego samochodu w dzień są widoczne tylko w wąskim zakresie a w praktyce kiedy samochód jedzie na wprost ciebie lub kiedy jedzie w linii prostej za tobą


I tutaj się bardzo mylisz, bo świecące światła widać również pod kątem, odbite od asfaltu lub innego samochodu, np w ciasnych uliczkach zapchanych samochodami. Na pewno auto z zapalonymi światłami łatwiej zobaczyć kątem oka, co pozwala dużo wcześniej zwrócić na niego uwagę i zarejestrować jego obecność. Niestety, jeśli ktoś nie patrzy w lusterka, ani na boki, a jedynie przed maskę, to rzeczywiście światła nic nie pomogą. Daj przynajmniej innym szansę cię zobaczyć odpowiednio wcześnie. Może dzięki temu ocalisz czyjeś życie. Chyba warto. Czasami ułamki sekund decydują o dalszym biegu świata.
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmowÄ… ze mnÄ… skontaktuj siÄ™ z lekarzÄ… lub farmaceutem
Ostatnio zmieniony przez Konrado 2007-03-04, 15:21, w caÅ‚oÅ›ci zmieniany 1 raz  
 
 
 
blondas 
Expert


Dołączył: 02 Cze 2005
Posty: 2132
SkÄ…d: koszalin
WysÅ‚any: 2007-03-02, 23:32   
 

Tombog napisał/a:
Może dzięki temu ocalisz czyjeś życie. Chyba warto. Czasami ułamki sekund decydują o dalszym biegu świata


Krk800...
napisales gdzies ze jestes motocyklista!
mozesz mi wytlumaczyc po cholender jest ustawowy obowiazek uzywania swiatel caly rok ,cala dobe przez motocyklistow ??
przeciez oni i tak jezdza naaajszybciej to i tak nikt nie zdazy nawet ich zobaczyc!
 
 
Janusz 
Fachowiec
Janusz



R25: 2,0/Monaco/J7R/B29H/87; 2,2/GTX/J7T/B29E/88
ImiÄ™: BrownSugar/Twin
Wiek: 58
Dołączył: 23 Paź 2005
Posty: 1085
Skąd: Milanówek
WysÅ‚any: 2007-03-03, 00:37   
 

O co chodzi w tej dyskusji? O oszczędność paliwa??
Jeżeli można bez trudu i praktycznie bez kosztów podnieść choć trochę bezpieczeństwo to nalezy to zrobić. Kto ma sokoli wzrok- niech sie cieszy. Ale nie wszyscy kierowcy są tak doskonali.
_________________
A part le sexe Francais, superbe, il y a aussi la motorisation Francaise!
>>>>>>>>> Mam na imiÄ™ Janusz i jestem renoholikiem <<<<<<<<<<
 
 
 
Agata 
Fachowy forowicz


Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 264
SkÄ…d: Koszalin
WysÅ‚any: 2007-03-03, 08:25   
 

Janusz napisał/a:
O co chodzi w tej dyskusji? O oszczędność paliwa??
Jeżeli można bez trudu i praktycznie bez kosztów podnieść choć trochę bezpieczeństwo to nalezy to zrobić. Kto ma sokoli wzrok- niech sie cieszy. Ale nie wszyscy kierowcy są tak doskonali.

Janusz...święta racja!!!!Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to nie ma w tym momencie dyskusji!! A jeśli chodzi o oszczędności...to według mnie są to groszowe sprawy...na nałogi więcej ludziska wydają!
 
 
Goalkeper 
Spełniony forowicz
Kamikaze Boski Wiatr



R25: R25 brak, Safrane B54G 2.2 dT '97
Imię: Srebrna Strzał
Wiek: 42
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 613
SkÄ…d: Kalisz
WysÅ‚any: 2007-03-03, 08:29   
 

krk800 napisał/a:
wiatła jadącego samochodu w dzień są widoczne tylko w wąskim zakresie a w praktyce kiedy samochód jedzie na wprost ciebie lub kiedy jedzie w linii prostej za tobą
to zobacz latem jak jest gorąco i objawia się fatamorgana (chyba tak to się pisze) i zauważysz, że jak samochody jadące z daleka - jeden od drugiego w znacznej odległości - i jeden z nich, ten dalej, ma włączone światełka to najpierw zobaczysz tego dalej a później tego co jest przed nim z wyłączonymi oczami.

A jeżeli chodzi o wąski zakres to nie wiem do końca o co chodzi. Czy o zakres odległości ??
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia :)
Opis objęty jest prawami autorskimi, pobranie go, zmiana i wykorzystywanie możliwe jest tylko po mianowaniu autora na Administrtora lub Moderatora forum R25 :P
 
 
 
krk800 
Częsty forowicz
Trójnitrotoluen



R25: 2000 cm, GTS, J6R, B297, 1989, + LPG
Wiek: 41
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 240
Skąd: Legnica-dolnyśląsk
WysÅ‚any: 2007-03-03, 09:55   
 

http://img208.imageshack....e=zakreshi0.jpg
W piękny słoneczny dzień światła widoczne są tylko w niewielkim zakresie (1)
Czyli musicie jechać na wprost siebie.

Tombog napisał/a:
wiecące światła widać również pod kątem, odbite od asfaltu lub innego samochodu, np w ciasnych uliczkach zapchanych samochodami.


Zgadzam się po części. Światła widać odbite od samochodów lawirując w wąskich, ciasnych uliczkach, ale powiedz mi jakimi prędkościami należy tam jeździć ? Jeśli ktoś jeździ w takich warunkach 50 - 60 to mu nawet światła ani gumowe latarnie nie pomogą. Wtedy nie w światłach tkwi problem. Tylko w idiotach poruszających się nie tak jak powinni. Pierwsze słyszę żeby w bezdeszczowy dzień asfalt był mokry i mógł odbijać promienie słoneczne.

Janusz napisał/a:
Jeżeli można bez trudu i praktycznie bez kosztów podnieść choć trochę bezpieczeństwo to nalezy to zrobić. Kto ma sokoli wzrok- niech sie cieszy. Ale nie wszyscy kierowcy są tak doskonali.


Tu mnie trochę Janusz przekonujesz. Może uratuję jakiemuś idiocie życie ...
Bo jak nazwać kogoś kto wsiada do samochodu mając problemy ze wzrokiem.
Mówię o tych którym jakość wzroku pozwala "jako tako" prowadzić samochód. Bo nie można prowadzić samochodu jako tako. W dzisiejszych czasach prawo jazdy ma każdy kto ma pieniądze, bez względu na to czy ma predyspozycje do prowadzenia pojazdu. I tu należy szukać problemu. Bo ja zapalając światła uratuję takiemu idiocie życie. A on jadąc dalej zabije kogoś mówiąc: "bo ja pana nie wdziałam/łem". W takim razie ja nie chce ratować życia idiotom

[ Dodano: 2007-03-03, 10:07 ]
A znacie ten kawał:
przychodzi żołnierz do wojskowego lekarza i mówi "panie doktorze jak się schylam to boli". A lekarz na to "nie schylaj się", "następny".
I tak jest z tymi światłami to też jest jakiś środek zaradczy. A le ileż można się nie schylać. Nie w światłach tkwi problem. Problem tkwi w opłakanej infrastrukturze. Stanie dróg, oświetleniu ulicznemu, a raczej jego brakowi, mentalności kierowców ich szkoleniu i całej tej otoczki

[ Dodano: 2007-03-03, 10:19 ]
Uważam że ten przepis nie wpłynie w takim stopniu jak przedstawiacie na ilość wypadków.
To nie jest jakiś cudowny środek zaradczy. Zresztą przekonamy się. Uważam że należy lepiej edukować młodych kierowców, zaostrzyć drastycznie przepisy pozwalające zdobyć prawo jazdy, wprowadzić testy psychologiczne.

Wiecie co według mnie zmniejszyłoby drastycznie liczbę wypadków. Jakby wprowadzili karę śmierci i każdego co jechał na "podwójnym gazie" i spowodował wypadek śmiertelny uczciwie osądzili i rozstrzelali. To gwarantuję wam że liczba wypadków spadłaby do takiego poziomu co najniższa krajowa.
_________________
Swoimi wypowiedziami nie zamierzam nikogo obrazic. Pamiętaj jednak, że mam prawo do własnego zdania i zamierzam je wyrażac publicznie. Jeśli Ci się nie podoba nie musisz wcale go czytac.

Piotrek (krk800)
 
 
 
gzara 
Fachowiec



R25: 2,0 txe 1991
Wiek: 41
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 1354
Skąd: Nałęczów
WysÅ‚any: 2007-03-03, 10:37   
 

Jest wiele czynników zwiększających bezpieczeństwo auta na drodze i niestety wszystkie łączą się z jakimiś kosztami. Np najnowsze systemy radarowe też napewno powodują wzrost zużycia energii w aucie, ale czy ktoś będzie je wyłączał?! Włączenie świateł jest najprostszą rzeczą którą można zrobić aby poprawić bezpieczeństwo. Nie wyeliminować wypadki ale je w jakimś stopniu ogrniczyć (choćby i w minimalnym to zawsze warto). Idąc tokiem myślenia (światła zużywają prąd - pieniądze) to:
- po co włączać przeciwmgielne skoro to dodatkowa mocna żarówka, niech wolniej jeżdżą.
- po co kupywać opony ze słabym bieżnikiem skoro ja i tak jeżdżę ostrożnie i zawsze wcześnie chamuje - ale są czasem sytuacje których się nieprzewidzi i cheble są potrzebne.

Takich przypadków i przykładów (nie koniecznie mądrych, ale myślę że sens przekazałem) można by mnożyć i mnożyć.
Zresztą to zużywanie energii przez auta to było argumentem w latach 60 i wcześniej gdy auta ledwie się rozpędzały i każdy odbiornik prądu to było dodatkowe obciążenie. A teraz takie myślenie nie ma racji bytu
Ot moje zdanie
-
_________________

 
 
Goalkeper 
Spełniony forowicz
Kamikaze Boski Wiatr



R25: R25 brak, Safrane B54G 2.2 dT '97
Imię: Srebrna Strzał
Wiek: 42
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 613
SkÄ…d: Kalisz
WysÅ‚any: 2007-03-03, 11:27   
 

krk800 napisał/a:
zaostrzyć drastycznie przepisy pozwalające zdobyć prawo jazdy, wprowadzić testy psychologiczne.
coś słyszałem że ma kosztować sześć tysiaków na kat. B
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia :)
Opis objęty jest prawami autorskimi, pobranie go, zmiana i wykorzystywanie możliwe jest tylko po mianowaniu autora na Administrtora lub Moderatora forum R25 :P
 
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
ImiÄ™: Francuzeczka
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
SkÄ…d: Lublin/Warszawa
WysÅ‚any: 2007-03-03, 11:47   
 

krk800 napisał/a:
Pierwsze słyszę żeby w bezdeszczowy dzień asfalt był mokry i mógł odbijać promienie słoneczne.


Ktoś już wyżej napisał o zjawisku fatamorgany. Asfalt nie musi być mokry.

krk800 napisał/a:
Tu mnie trochę Janusz przekonujesz. Może uratuję jakiemuś idiocie życie ...


A może uratujesz właśnie sobie, bo ten debil co jeździ 50-60 km/h w ciasnych uliczkach zauważy twoje światła, nadjeżdżające z prawej strony. I nie pisz mi że ty go zauważysz, bo możesz ten jeden raz niezauważyć. Zapalając światła zwiększasz szansę na uniknięcie kolizji i chyba jest to fakt poza jakąkolwiek dyskusją.

krk800 napisał/a:

Wiecie co według mnie zmniejszyłoby drastycznie liczbę wypadków. Jakby wprowadzili karę śmierci i każdego co jechał na "podwójnym gazie" i spowodował wypadek śmiertelny uczciwie osądzili i rozstrzelali. To gwarantuję wam że liczba wypadków spadłaby do takiego poziomu co najniższa krajowa.



A co ma podwójny gaz do dyskusji o światłach ??


Idąc twoim tokiem rozumowania, myślę że należało by powrócić do starych czasów i dopuścić do ruchu wyłącznie pojazdy krajowe rozwijające max pedkość 100km/h z górki i z wiatrem. Wszystkie auta zachodnie przewyższające te parametry należy bezzwłocznie wysłać za wschodnią granicę. Niech tam się zabijają.

Wprowadziłby też obowiązkowe dawanie sygnałów dźwiękowych przed każdym skrzyżowaniem, oraz gdy pojazdy zbliżą się na odległość mniejszą niż 20m.

Dobrym pomysłem byłyby cotygodniowe, obowiązkowe badania wzroku i słuchu, które eliminowałyby kierowców u których pogorszyłby się drastycznie stan tych organów, np w noc sywestrową.

Prawo jazdy można było by odtrzymać dopiero po osiągnięciu 29 roku życia, wyłącznie po udokumentowaniu stałego źródła dochodu i posiadania majątku o minimum pięciokrotnej wartości posiadanego pojazdu.

Przez pierwsze 10 lat "młody" kierowca mógłby jeździć tylko w obecności innego kierowcy, który ma prawojazdy minimum 20 lat.

No i oczywiści samochody powinny być na kartki.
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmowÄ… ze mnÄ… skontaktuj siÄ™ z lekarzÄ… lub farmaceutem
 
 
 
krk800 
Częsty forowicz
Trójnitrotoluen



R25: 2000 cm, GTS, J6R, B297, 1989, + LPG
Wiek: 41
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 240
Skąd: Legnica-dolnyśląsk
WysÅ‚any: 2007-03-03, 11:56   
 

Tombog idąc twoim tokiem rozumowania wydaje mi się że masz pretensje do całego świata że istnieją przepisy. Wielu kierowców uważa że sama lepiej wie jak i kiedy należy respektować przepisy. Zapalanie świateł TAK ale ograniczenie prędkości na autostradzie do 130 NIE, bo po co przecież można jechać 180 nikogo nie ma na drodze, i na pewno nic się nie stanie.
Może nie jest to miejsce na tego typu rozmowy ale zauważyłem że masz pretensje,że komunizm to było najgorsze zło świata, i cię ograniczało.
_________________
Swoimi wypowiedziami nie zamierzam nikogo obrazic. Pamiętaj jednak, że mam prawo do własnego zdania i zamierzam je wyrażac publicznie. Jeśli Ci się nie podoba nie musisz wcale go czytac.

Piotrek (krk800)
 
 
 
Goalkeper 
Spełniony forowicz
Kamikaze Boski Wiatr



R25: R25 brak, Safrane B54G 2.2 dT '97
Imię: Srebrna Strzał
Wiek: 42
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 613
SkÄ…d: Kalisz
WysÅ‚any: 2007-03-03, 11:56   
 

Tombog, a co ty chcesz PRL przywrócić :D
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia :)
Opis objęty jest prawami autorskimi, pobranie go, zmiana i wykorzystywanie możliwe jest tylko po mianowaniu autora na Administrtora lub Moderatora forum R25 :P
 
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
ImiÄ™: Francuzeczka
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
SkÄ…d: Lublin/Warszawa
WysÅ‚any: 2007-03-03, 14:22   
 

krk800 napisał/a:
zauważyłem że masz pretensje,że komunizm to było najgorsze zło świata, i cię ograniczało.


Ciekawe spostrzeżenie, które chyba wyjaśnia twój punkt widzenia :D. Jeśli nie wyczułeś nuty ironii w moim poście to niestety nic na to nie poradzę :( .
Może więc bardziej jednoznacznie:
1. Tęsknię za czasami PRLu i obecnie czuję się bardziej ograniczony niż w tamtych czasach.
2. Zawsze włączam światła bez względu na miejsce, pogodę i porę dnia.
3. Zawsze zapinam pasy.
4. Maksymalna prędkość z jaką jeżdżę na pustej trasie, to 120km/h i to poza terenem zabudowanym.
5. Staram się zawsze przestrzegać przepisów, ale pokaż mi jednego człowieka, który nigdy nie złamał najmniejszego chociaż przepisu. Uderz się szczerze w pierś.
6. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Głowa do góry panowie, bo się pozabijamy.

Goalkeper napisał/a:
Tombog, a co ty chcesz PRL przywrócić

A da siÄ™ ?? ;)
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmowÄ… ze mnÄ… skontaktuj siÄ™ z lekarzÄ… lub farmaceutem
 
 
 
blondas 
Expert


Dołączył: 02 Cze 2005
Posty: 2132
SkÄ…d: koszalin
WysÅ‚any: 2007-03-03, 16:38   
 

a moje pytanie do KRK800 w ostatnim poscie nadal bez odpowiedzi.... :(

bylem ciekaw co na to napisze.
ale widac nie bedzie mi to dane zobaczyc... :(
 
 
Wojtek759
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2007-03-03, 16:52   
 

a ja mam pytanko.... czy bez świateł można śmigać od 1 marca czy dopiero od 1 kwietnia bo już sie pogubiłem :? mnie to by bardzo pomogło że bez świateł bo by mi tak aku. nie żarło :p
 
 
blondas 
Expert


Dołączył: 02 Cze 2005
Posty: 2132
SkÄ…d: koszalin
WysÅ‚any: 2007-03-03, 16:55   
 

od 1 marca mozna jezdzic bez swiatel!
a skoro Ci zre aku to znaczy ze masz kiepskie ladowanie...
chyba powinienes cos z tym zrobic??
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 30