:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: Hasło:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
Remont rozrusznika
Autor Wiadomość
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
Imię: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-04-03, 16:18   Remont rozrusznika
 

Jako ze nigdy tego nie robilem pytam Was - madrzejszych i bardziej doswiadczonych ode mnie jak to jest z remontem rozrusznika? Konkretnie jest to Valeo D9R73.
Mam juz zakupione nowe szczotki (4 szt.) i tulejki (jedna mniejsza, druga wieksza).
1. Powiedzcie mi czy nowe szczotki nalezy jakos dopilowac, aby byly lepiej dopasowane do komutatora (zaokraglic) czy wsadza sie takie jak sa czyli prostokatne i one sie same dotra?
2. Jesli trzeba, to jak nalezy "docierac" swiezo zalozone szczotki? Czy poprostu wkrecic rozrusznik i niczym sie nie przejmowac?
3. Na co szczegolnie zwrocic uwage przy tej robocie?

Objawy sa takie ze na codzien przy uruchamianiu silnika, za ktorymstam razem zamiast zakrecenia rozrusznikiem jest "cyk" (oraz lekko przygasaja kontrolki), po cofnieciu kluczyka i ponownej probie odpala normalnie (albo po kilku probach). Dodatkowo podczas upalow jak silnik jest nagrzany zdarza sie tak, ze nie ma nawet cykniecia (tylko kontrolki lekko przygasaja) i juz sie samochodu nie daje uruchomic. Pomaga wtedy stukniecie w rozrusznik gdy druga osoba trzyma kluczyk w pozycji "rozruch".
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
adam451 
Gaworek


R25: 2800 25 V6 1988
Imię: Babcia
Pomógł: 1 raz
Wiek: 68
Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 20
Skąd: Trzebnica
Wysłany: 2007-04-03, 18:55   
 

masz typowy objaw niesprawnego elektromagnesu to-1
moga sie zawieszac 1 lub dwie szczotki ale to malo prawdopodobne to-2
skorodowana sprezyna w elektromagnesie to-3
wymiana tulejek nic nie da chyba ze masz juz luzy na wirniku to wymien
jak znam rozruszniki to ten typ ma elektromagnes zaciskany wiec ostroznie z odginaniem blachy bo uszkodzisz ten plastik
i bedzie do.....d.
jest jeszcze pare drobiazgow ktore daja taki efekt stukania cykania....
m/innymi wypalone styki w elektromagnesie
doraznie mozna je dogiac ale to na niewiele starczy bo poprostu juz blaszka jest cienka
i jeszcze kila objawow o ktorych moge pisac..................
szczotki zakladasz i na sucho z akumulatora pusc rozrusznik na pare sekund docieranie nie jest potrzebne.
poprostu wyciag rozrusznik zmiem elektromagnes sprawdz przewody zasilajace i powinno fruwac pare lat !
_________________
adam451
 
 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
Imię: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-04-03, 20:26   
 

W tym sek ze elektromagnes ma nie wiecej jak rok i jest wsadzony nowy :( Zarowno przed jak i po wymianie ciagle byly w/w objawy. Kilka miesiecy temu rozbieralem ponownie rozrusznik i wszystko bylo ok. Zarowno sprezyna jak i reszta elektromagnesu bez zarzutu. Dawalem rowniez rozrusznik do fachowca, on przeczyscil profilaktycznie wszystko bo nic innego nie znalazl.
Dzieki za info! Bede walczyl w swieta z tym i na pewno wezme to wszystko pod uwage.
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
Oluś 
Spełniony forowicz
oluś


R25: 2.2GTX,1989;Saf2.2,RN,1993;2,5V6Turbo;Espace2
Imię: Czarna, Szafa,
Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 13 Kwi 2005
Posty: 366
Skąd: Lublin/Hvar/Split
Wysłany: 2007-04-04, 02:49   
 

Dodam swoje 3 grosze... ;)
I - Zasadniczo bardziej ważne jest dotacie tulei niż szczotek - szczotki dotrą się same... :) Tulejki mogą stanąć...
II - Co do różnych klikań i pyków (cyków) - to warto sprawdzić również stan kabli masowych między silnikiem a masą auta (no i kabel akku a masa auta...) - bo to tez może być przyczyną kłopotów z rozruchem...
III - komutator też warto przeczyścić :):):)

A teraz IV grosz... - a może trzeba też sprawdzić połączenie + z akku do rozrusznika... Wszystkie styki przetrzeć... :):):)

Pozdrawiam i udanej naprawy życzę :)
_________________
SEA... SEX... SUN...
 
 
 
Adam 
Max ranga
oPoranek



R25: Baccara 2,9 V6
Imię: Rządówka
Pomógł: 19 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3687
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-04-04, 16:25   
 

U mnie przyczyną zawieszania sie rozrusznika były szczotki. W wymianie szczotek najtrudniejszy był demontaż samego rozrusznika - silnik 2,2 pod kolektorem ssącym - po rozmontowaniu okazało sie ze jedna szczotka jest lutowana do uzwojenia i zrobił się problem. Na szczęście teśc jest kumaty w te rzeczy zabrał na 2 godzinki szczątki i po wymienionym czasie mogłem wszystko poskręcać do kupy. Znów elekwilibrystyka montażowa i działa pięknie do dziś.
_________________

 
 
Konrado 
Expert
--<=|------|=>--



R25: MB S124 200TE 1991r.
Imię: messi
Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 2031
Skąd: LSW
Wysłany: 2007-04-04, 21:28   
 

U mnie takie cykanie wystepowalo tylko na zimnym rozruszniku.. jak sie rozgrzal wszytko wracalo do normy i renia normalnie odpalała... przyczyna były szczotki, procz tego wymieniony zostaly jakies tulejki i cos jeszcze.. ogolny koszt to wyszedl mnie 210 zł z czego sama robocizna 130 zł.
_________________
"...a kto umarł ten nie żyje... "
 
 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
Imię: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-04-04, 21:34   
 

Kable sprawdzane nie raz, wszelakie polaczenia sa bez zastrzezen, moze niektorzy pamietaja na zlocie PIKUR'a w wakacje robilismy mostek z kabli rozruchowych i nic to nie dalo.
U mnie naszczescie dostep do rozrusznika jest idealny :P nawet dwa moglyby byc w tym miejscu i by jeszcze sporo wolnego zostalo ;) Do piatku zbieram jeszcze informacje i podczas swiat planuje przy tym pogrzebac.
Tak dla informacji: szczotki - 21PLN za komplet, tulejki - 3zl/szt. (potrzeba dwie)
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
adam451 
Gaworek


R25: 2800 25 V6 1988
Imię: Babcia
Pomógł: 1 raz
Wiek: 68
Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 20
Skąd: Trzebnica
Wysłany: 2007-04-04, 22:16   
 

po dokladnej analizie twojego przypadku jestem juz przekonany ze jednak operacja na szczotkach bedzie najbardziej trafna bo jak dziala na wstrzasy i temperature to bedzie to........
_________________
adam451
 
 
 
Goalkeper 
Spełniony forowicz
Kamikaze Boski Wiatr



R25: R25 brak, Safrane B54G 2.2 dT '97
Imię: Srebrna Strzał
Pomógł: 5 razy
Wiek: 42
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 613
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-04-05, 12:26   
 

Konrad, to trzeba było trochę dołożyć i kupić nowy
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia :)
Opis objęty jest prawami autorskimi, pobranie go, zmiana i wykorzystywanie możliwe jest tylko po mianowaniu autora na Administrtora lub Moderatora forum R25 :P
 
 
 
Konrado 
Expert
--<=|------|=>--



R25: MB S124 200TE 1991r.
Imię: messi
Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 2031
Skąd: LSW
Wysłany: 2007-04-05, 12:53   
 

a po co... teraz tez mam nowy :mrgreen:

[ Dodano: 2007-04-05, 12:55 ]
piszac nowy masz na myśłi nowy nowy czy moze nowy stary :)
_________________
"...a kto umarł ten nie żyje... "
 
 
 
Goalkeper 
Spełniony forowicz
Kamikaze Boski Wiatr



R25: R25 brak, Safrane B54G 2.2 dT '97
Imię: Srebrna Strzał
Pomógł: 5 razy
Wiek: 42
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 613
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-04-06, 10:15   
 

Konrad, nowy nowy
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia :)
Opis objęty jest prawami autorskimi, pobranie go, zmiana i wykorzystywanie możliwe jest tylko po mianowaniu autora na Administrtora lub Moderatora forum R25 :P
 
 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
Imię: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-04-09, 23:38   
 

A wiec weekend sie skonczyl i oswiadczam ze z rozrusznikiem nic nie zrobilem poza przeczyszczeniem itp :( Po rozebraniu go okazalo sie ze nie wiem jak rozebrac szczotki a wlasciwie jak odlaczyc je od uzwojen. Wolalem nie kombinowac bo moglbym zostac bez rozrusznika... Dodatkowo w manualu doczytalem sie ze nie da sie wymontowac samych szczotek ze szczotkotrzymacza w tym modelu rozrusznika (ze wzgledu na sprezyny dociskajace). Moja praca przy szczotkach ograniczyla sie do przeczyszczenia starych pilniczkiem. Jeszcze sporo ich zostalo wiec moze jeszcze pochodza...
Po rozebraniu obudowy wyczyscilem caly w srodku bo uzbieralo sie sporo syfu, przeczyscilem os po ktorej chodzi bendix i ta zebatka, ktora zazebia sie z kolem (wg. moich obserwacji ten niby-smar na osi ktory byl mogl powodowac blokowanie ruchow bendixu i calkiem mozliwe ze elektromagnes nie dawal rady go ruszyc).
Cykanie przy odpalaniu to wina trefnego elektrowlacznika bo zauwazylem ze zeby zwarly sie styki zalaczajace zasilanie do rozrusznika trzeba dosyc mocno wcisnac ten cycek wewnatrz cewki i nie zawsze odbywa sie to w sposob pewny. Mimo ze ma on kilka miesiecy to niestety czeka mnie wymiana go.
Poki co potestuje przez najblizszy czas i zobaczymy czy to cos pomoglo.
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
Mariusz1500 
Fachowy forowicz


Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Paź 2005
Posty: 349
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2008-10-16, 15:52   
 

Podlacze sie pod ten temat :)
U mnie tez wystepuje tylko cykanie ostatnio podczas rozruchu silnika i po 2 prubach rozruchu odpala:) Raz odpali na zimnym silniku a na drugi dzien nie i pozostaje tylko wtedy cykniecie
Dzis wezwalem czlowieka z Serwisu Centry Assistance bo byslelem ze to akumulator :) juz przez telefon mowil ze to rozrusznik ale przyjechal i potwierdzil to co mowil.
Powiedizla ze przyczyna cykania jest wlacznik elektromagnetyczny (przepalenie blaszki w tymze urzadzeniu)
wiec czeka mnie wymiana wiecie moze jaki jest koszt tego wl. elektromagnetycznego??
i jak sie dostac do rozrusznika ??
 
 
 
$SKORPION$ 
Znawca
Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2.9, V6 Injection, B29F, 1990 automat
Pomógł: 2 razy
Wiek: 71
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 900
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2008-10-16, 16:16   Remont
 

Nie pozostaje Ci nic innego jak wymontowanie rozrusznika. Inaczej nic nie zrobisz.Przy okazji wymień szczotki,żebyś za jakiś czas nie musiał ponownie go wyciągać.Sprawdź też tulejki.
_________________

$SKORPION$ Każdego dnia w moim życiu zmuszony jestem dodać kogoś do listy ludzi,którzy mogą mnie po prostu: POCAŁOWAĆ W DUPĘ
 
 
 
lucjan 
Kandydat na znawcę



R25: R25 TX 2,2 J7TA732 KAT B/G 1992
Pomógł: 13 razy
Wiek: 78
Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 538
Skąd: werbkowice
Wysłany: 2008-10-16, 16:26   
 

Mariusz1500 napisał/a:
U mnie tez wystepuje tylko cykanie ostatnio podczas rozruchu silnika i po 2 prubach rozruchu odpala:)


Nie musi to być wina elektromagnesu,częściej takie objawy występują przy zużytych szczotkach lub nadpalonych stykach zwieracza.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 29