:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: Hasło:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Tombog
2009-09-15, 10:42
LAMINATY
Autor Wiadomość
jaclaw 
Fachowy forowicz



R25: 2,2 ph2 1t TX 1992
Imię: Renata
Wiek: 65
Dołączył: 31 Lip 2009
Posty: 299
Skąd: MENELOLANDIA
Wysłany: 2009-08-26, 19:06   LAMINATY
 

Laminaty są to powłoki warstwowe z żywic poliestrowych i epoksydowych wzmocnionych włóknem szklanym. Włókno szklane stosowane jest w nich w postaci tkanin oraz pasm, zwanych rowingami. O zastosowaniu w konstrukcjach zadecydowały następujące właściwości laminatów:
- wysoka wytrzymałość,
- odporność na działanie czynników zewnętrznych,
- zdolność zachowania uformowanego przy wytwarzaniu kształtu,
- możliwość wiernego odwzorowania kształtów z formy
- uzyskiwanie idealnie gładkich powierzchni zewnętrznych powłok,
- mniejsza pracochłonność w porównaniu z innymi metodami wytwarzania,
- stosunkowo prosta konstrukcja i technologia
Do wytwarzania laminatowych elementów stosowane są specjalne, najczęściej wklęsłe, formy, w których układa się i kolejno przesyca żywicą warstwy tkanin z włókna szklanego, nadając im przy tym wymagany kształt. Z chwilą stwardnienia żywic sztywne już elementy wyjmowane są z form i kierowane do dalszej obróbki. Strona licowa elementów, która podczas wytwarzania przylegała do form, odznacza się dużą gładkością. Do wytwarzania laminatów niezbędne są następujące składniki:
- tkaniny z włókna szklanego o różnych rodzajach splotów i różnych gramaturach (ciężarach jednostkowych),
- rowing szklany w postaci podłużnych pasm, składających się z bardzo cienkich nitek,
- żywice epoksydowe, rzadziej poliestrowe, do przesycania tkanin i rowingu oraz do łączenia oddzielnie wykonanych części,
- utwardzacze do tych żywic, mieszane z żywicami bezpośrednio przed procesem laminowania,
- tworzywa przekładkowe, stosowane do usztywniania powłok, które wlaminowuje się między warstwy tkanin (są to spienione tworzywa sztuczne lub tzw. wypełniacze ulowe),
- wypełniacze do żywic stosowanych do klejenia, zwłaszcza przy niezbyt dokładnym spasowaniu powierzchni lub przy połączeniu z pogrubioną spoiną (drobno cięty rowing, płatki bawełniane, mikrobalon lub krzemionka koloidalna zapobiegająca wyciekaniu żywicy ze spoin).

Dostępne są tkaniny o różnych, odpowiednio ukierunkowanych splotach, mające właściwość formowania się na skomplikowanych pod względem kształtu form. Grubość i wytrzymałość laminatu zależy przede wszystkim od rodzaju i liczby nałożonych tkanin. Do budowy stosowane są tkaniny pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz rowing produkcji krajowej. Pasma rowingu stosuje się w miejscach wymagających pogrubienia przekroju (np. krawędzie elementów, wykrojów), a głównie do przenoszenia większych obciążeń liniowych (pasy dźwigarów, podłużnice).

Początkowo stosowano laminaty niewytrzymałościowe, Stosowano do tego celu żywice poliestrowe (Polimal 109) oraz epoksydowe (Epidian 5). Obecnie wytwarzane są z laminatów całe konstrukcje, przy czym stosuje się głównie żywice epoksydowe produkcji krajowej i zagranicznej.

Żywica epoksydowa Epidian 52. Jest to żywica pochodzenia krajowego powstała na bazie żywicy Epidian 5. Stosowana jest ona wraz z utwardzaczem Z-l. Oba składniki dostarczane są w stanie ciekłym, a łączy się je bezpośrednio przed użyciem. Przygotowana kompozycja zdatna jest do użycia zwykle przez kilkadziesiąt minut. Z każdej przyrządzonej porcji sporządzane są jakościowe próbki kontrolne, na podstawie których sprawdza się prawidłowość przebiegu procesu żelowania żywicy.

Kleje do łączenia laminatów. Do łączenia ze sobą oddzielnych części laminatowych stosowane są kleje przyrządzane z omawianych tu podstawowych żywic epoksydowych. Zależnie od potrzeby dodawane są do tych żywic odpowiednie wypełniacze, zwłaszcza zaś gdy występują tzw. pogrubione spoiny lub gdy istnieje trudność z dokładnym dopasowaniem łączonych powierzchni. Drobno cięty rowing i płatki bawełniane zwiększają wytrzymałość połączenia, mikrobalon natomiast (lekki drobny proszek) stosowany jest do dobrego wypełnienia grubej spoiny. Krzemionka koloidalna dodawana jest do masy kleju w celu zapobieżenia wyciekaniu ze spoin świeżo naniesionego kleju. Często stosuje się jednocześnie kilka z wymienionych tu dodatków.

Przed klejeniem powierzchnie laminatów powinny być oczyszczone, dokładnie odtłuszczone i lekko przetarte papierem ściernym. Klej nakłada się na obie łączone powierzchnie. Klejenie nie wymaga stosowania kontrolowanych docisków, jak jest to z reguły praktykowane podczas klejenia elementów drewnianych

Przebieg laminowania. Dla większości elementów, a głównie dla tych, od których wymagana jest duża gładkość i dokładność odwzorowania, stosowane są formy wklęsłe. Oznacza to, że zewnętrzne powierzchnie wykonywanych elementów przylegają bezpośrednio do formy. Aby zapobiec przylaminowaniu tkaniny do formy, powierzchnię jego oczyszcza, się i pokrywa odpowiednią warstwą rozdzielczą (np. wosk polietylenowy z rozcieńczalnikiem „tri”). Na warstwę rozdzielczą może być teraz naniesiona emalia kryjąca, która łączy się z licem wykonywanego laminatu. Dzięki temu staje się zbędne późniejsze lakierowanie całego elementu.

Po wyschnięciu warstwy emalii przystępuje się do właściwego laminowania. W tym celu konieczne jest wcześniejsze przygotowanie odcinków tkanin z włókna szklanego. Odcinki tkanin układa się na zakładkę, której szerokość wynosi kilka centymetrów. Wytwarzanie laminatu odbywa się w sposób ciągły (bez przerw w pracy) przy przestrzeganiu zachowania czasu przydatności dostarczanych porcji żywicy z utwardzaczem. Nakładanie żywicy na formy, a następnie przesycanie nią układanych warstw tkanin odbywa się ręcznie przy użyciu krótkiego, twardego pędzla.
Podczas procesu laminowania wymagane jest przestrzeganie w pomieszczeniu odpowiedniej klimatyzacji. Minimalna temperatura powietrza powinna wynosić 20°C, a wilgotność względna nie może być większa niż 85%
Proces utwardzania laminatów i ich połączeń klejowych składa się z około dziesięciogodzinnego procesu żelowania żywicy i z około jednodobowego procesu utwardzania wstępnego. Po upływie tego okresu możliwe jest wyjecie elementu z formy
_________________
http://chomikuj.pl/FLOJDOMAN
Twardogłowy fan
PINK FLOYD & TANGERINE DREAM
 
 
Adam 
Max ranga
oPoranek



R25: Baccara 2,9 V6
Imię: Rządówka
Pomógł: 19 razy
Wiek: 59
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3687
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-08-26, 21:12   
 

rozumiem, że to jest wstęp do opisu naprawy zderzaka przedniego do R25 wersja ph1. A może w ogóle do produkcji takowych zderzaków na szerszą skalę!! :roll:
_________________

 
 
jaclaw 
Fachowy forowicz



R25: 2,2 ph2 1t TX 1992
Imię: Renata
Wiek: 65
Dołączył: 31 Lip 2009
Posty: 299
Skąd: MENELOLANDIA
Wysłany: 2009-08-26, 21:18   
 

temat taki opracowałem na manta klubie ,
z danych różnych stron z sieci
pomyślałem ze warto przypomniec podstawy ,
ja sie kiedyś pobawiłem zywicą , ale mi przeszło
a gdzie ten temat ..?.. dać to nie mam pojęcia,
może i bobyć w tym miejscu to proces naprawy zderzaka ph1 wkleję ;)
_________________
http://chomikuj.pl/FLOJDOMAN
Twardogłowy fan
PINK FLOYD & TANGERINE DREAM
Ostatnio zmieniony przez jaclaw 2009-08-27, 17:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gzara 
Fachowiec



R25: 2,0 txe 1991
Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 1354
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2009-08-26, 22:55   
 

Temat fajny i przydatny. Ja w aucie zalepiłem parę dziurek żywicą
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 20