:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: HasÅ‚o:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
Rożnica w wymiarze opon
Autor Wiadomość
studys 
Fachowy forowicz


R25: 2,2i, GTX, J7T, B29E, składak 94
Wiek: 48
Dołączył: 10 Maj 2005
Posty: 298
SkÄ…d: Warszawa
WysÅ‚any: 2005-06-16, 12:10   Rożnica w wymiarze opon
 

Z instrukcji do Renii wyczytałem że powinienem mieć oponki 195/60 R15 a ja mam 195/65 R15. Z tego co wiem może to wpływac na wskazania prędkości a w zwiiązku z tym przebiegi i pokazuje inne zuzycie niz jest naprawdę.
Czy orientuje siÄ™ ktos jak to jest z tymi wymiarami?
 
 
 
fizyk 
Spełniony forowicz
ful Å‚opcja:D


R25: 2.8 V6i Z7W B29G 1990
Wiek: 41
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 368
Skąd: dębica podkarpackie
WysÅ‚any: 2005-06-16, 15:07   
 

czesc masz racje z tymi rozmiarami i z błędnym wskazaniem licznika ale na 15calowych kołach i na takim rozmiarze jak masz ty to różnica pomiędzy profilami 55 i 60 to jakies 1cm róznicyna promieniu:> przy około 32cm promiania koła jest to tylko 3%niedokładności co dodatkowo jeszcze zalezy od zużycia opon:> Polskie przepisy wymagają 5%dokładności (mówimy o "legalizowalnych" licznikach) takze 3% to jest prawie nie zauwazalna wartosć i praktycznie nie ma wpływu na wskazania zużycia paliwa ( ma tyko wpływ na naliczane kilometry i na prędkość- różnią sie odpowienio o około 3km i 3km/h)
pozdrawiam:)
 
 
reposter
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2005-06-20, 11:15   
 

No Fizyk, pomimo iż zagadnienie jest matematyczno-fizyczne (z nick'u sądzę, że twoja branża), to nie mogę się z tobą zgodzić. Piszesz, że różnica wynosi 3% na promieniu, ale obwód koła to 2*pi*R (R - promień koła). Z prostych rachunków wynika, że ten błąd jest dwa razy większy. Wg moich obliczeń, to błąd na obwodzie koła wynosi teoretycznie 6,123 %, czyli na każdym kilometrze przejedziemy mniej o 61,23 m , czyli co 16,33 km gubimy jeden kilometr. Dzięki temu możemy się cieszyć że nasze autko mniej spala, bo zużycie paliwa będzie zaniżone o te 6%.
 
 
Gość

WysÅ‚any: 2005-06-20, 13:35   
 

Czyli mala różnica jest. W sumie większy profil opony jest dobry na nasze warszawskie drogi a raczej dziury. Na zime jak będę kupował zimóweczki to pewnie wezmę juz te odpowiednie.
Jak dobrze zrozumialem to mam tez zaniżane wskazania prędkości?
 
 
studys 
Fachowy forowicz


R25: 2,2i, GTX, J7T, B29E, składak 94
Wiek: 48
Dołączył: 10 Maj 2005
Posty: 298
SkÄ…d: Warszawa
WysÅ‚any: 2005-06-20, 13:37   
 

Znowu zapomniałem się zalogować :)
 
 
 
Zwierzak
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2005-06-20, 15:16   
 

Na to wygląda że tak ;) musisz uważać teraz żeby hihi nie prekroczyc prędkości za bardzo
 
 
fizyk 
Spełniony forowicz
ful Å‚opcja:D


R25: 2.8 V6i Z7W B29G 1990
Wiek: 41
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 368
Skąd: dębica podkarpackie
WysÅ‚any: 2005-06-21, 00:29   
 

drogi reposter
jezeli chodzi o twoje obliczenia to sprawdźmy
(oczywiscie obliczenia w naszym przypadku trzeba zaznaczyć są tylko oriętacyjne poniewaz duzy wpływ mają czynniki nie brane przez nas pod uwage..)
a wiec przyjmijmy promień koła naprofilu 55-32cm
a na profilu 60-33
a wiec obwud pierwszego koła jest równy 201.cm
a obwód koła więkrzego jest równy 207 (podawanie dokładności rzedu trzeciego miejsca po przecinku wprowadza tylko fałszywe poczucie dokładności :> )
a wiec róznica to 6cm na obwodzie koła równym ok 200cm
i powiedz mi reposter jak to liczyłeś ze ci wyszło że 6 z 200 to 6% :?:
ja nadal obstaje przy tym ze to jest 3% i ze możemy sobie darowac przejmowaniem sie pozornym spadkiem zyżycia paliwa i szybrzemu nakręcaniu licznika. jest to naprawde mała wartość
pozdrawiam :)
 
 
Zwierzak
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2005-06-21, 10:30   
 

hehe chyba sam zaraz tez zacznę liczyć ;)
jaki jest dokładnie promień koła(tak dla pewności;)) ??? w jednym i drugim przypadku ??
32
i
33
cm ??;)
 
 
fizyk 
Spełniony forowicz
ful Å‚opcja:D


R25: 2.8 V6i Z7W B29G 1990
Wiek: 41
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 368
Skąd: dębica podkarpackie
WysÅ‚any: 2005-06-21, 12:42   
 

nie wychodziłem pred blok i nie mierzyłem ale ale dla naszych rachunków wystarczy przyjąc:
średenica felgi 8 cali czyli 8x2.54cm
wysokosc opony o profilu 55 czyli 55%z19.5cm
w sumie wychodzi okolo 32 i 31cm
pozdrawiam:)
 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
ImiÄ™: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
SkÄ…d: Siedlce
WysÅ‚any: 2005-06-21, 12:58   
 

wystarczy lekko niedopompowana opona i juz wszystkie obliczenia biora w leb :P wg mnie roznice w predkosci i w spalaniu sa tak minimalne (oczywiscie mowie o roznicy w profilu 65 a 60) ze to wszystko sie miesci w granicy bledu pomiaru. Zreszta skad ta pewnosc ze komputer obliczyl np. 7l/100km a w rzeczywistosci jest np. 6,99l/100km? :)
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
fizyk 
Spełniony forowicz
ful Å‚opcja:D


R25: 2.8 V6i Z7W B29G 1990
Wiek: 41
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 368
Skąd: dębica podkarpackie
WysÅ‚any: 2005-06-21, 13:11   
 

no właśnie cały czas do tego zmieżam:D ze przy takich wartosciach różnic oraz dodatkowych czynnikach to obliczyć sobie można dokładnie co najwyżej czas do dobranocki ;)
wiec lejmy jezdzijmy i nie przejmujmy się tym jednym litrem na plusie lub na miniusie w końcu nie lejecie do byle czego tylko do Reni, a ulubieńców głodzic się nie powinno ;)
pozdrawiam
 
 
Zwierzak
[Usunięty]

WysÅ‚any: 2005-06-22, 08:36   
 

Zgadzam się że różnice będą minimalne...
mi chodziło raczej o jakość/poprawność tamtych na górze obliczeń... Czasami proste obliczenia robione na szybkiego/w pamięci potrafią spłatać figla ;)
 
 
fizyk 
Spełniony forowicz
ful Å‚opcja:D


R25: 2.8 V6i Z7W B29G 1990
Wiek: 41
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 368
Skąd: dębica podkarpackie
WysÅ‚any: 2005-06-22, 10:47   
 

reposter
jakosc i dokładnosć tamtych obliczeń jest porównywalna z tymi niżej
po prostu źle zinterpretowałes wzór na obliczenie obwodu koła i wyszło ci że co 16km dobijasz kilometr
a mi że co około 33km dobijasz kilometr.
ale zadzamy się coi do tego ze rużnice sa minimalne więc temat uważam za zakończony
poizdrawiam :)
 
 
blondas 
Expert


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Cze 2005
Posty: 2132
SkÄ…d: koszalin
  WysÅ‚any: 2005-07-12, 13:15   
 

ciekawa wymiana argumentow! :D ale i tak prawda jest zupelnie inna! jakby wlozyc do auta GPS okazalo by sie iz im mniejsza opona tym dokladniejszy pomiar na liczniku! sam jezdzilem na nominalnych oponach i GPS pokazywal ze licznik przeklamuje o 1 km/h po zalozeniu wiekszych koleczek teoretycznie auto powinno jezdzic szybciej a nie jezdzi! baaa... licznik auta pokazuje iz jade o cale 5km/h wolniej osobiscie jestem gamoniem matematycznym ale juz nic z tego nie rozumiem... wydawalo mi sie iz im wieksze kolo tym szybciej jade. guzik prawda tym czasem :mrgreen:

[ Dodano: 2005-07-12, 13:41 ]
a tak poza tematem... im wieksza opona mimo ze nie wymiarowa tym podroz bardziej komfortowa... mniejsze kolo mocniej ,czesciej,bardziej wybiera nierownosci a co za tym idzie jest bardziej je "czuc" ale nic w przyrodzie nie ginie! wieksze kolo to tez wieksze prawdopodobienstwo wybicia zawieszenia itp... :mrgreen:
 
 
fizyk 
Spełniony forowicz
ful Å‚opcja:D


R25: 2.8 V6i Z7W B29G 1990
Wiek: 41
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 368
Skąd: dębica podkarpackie
WysÅ‚any: 2005-07-12, 16:05   
 

:D :D :D
blondas
uwalazem temat za zamkniety no bo co mozna dodac skoro już wszystko zostało powiedziane..jak widac nie wszystko
widze ze wychodzisz z założenia ze Fizyka to nauka ktrą róznie można interpretować :D ja uważam inaczej
mówisz..więkrze koło wolniej jade..
po pierwsze tyle jedziesz ile uważasz za stosowne a po drógie odpowiedz mi na pytanie co znaczy wolniej jade??
czy oznacza to ze ci licznik wskazuje mniej niz ci gprs obliczył?
czy oznacza ze licznik wskazuje mniej niz jedzies w rzeczywistosci?
czy oznacza ze przy tych samych obrotach silnika jedziesz wolniej?
podejzewam ze popełniłes bład w interpretacij zjawiska
mówisz ze błędem jest uważanie ze zakłądając wiekrze koła szybiej jeździmy..i dalej sie pojawia pytanie co znaczy jeździc woniej.. moze przyjmijmy jakis punkt odniesienia ok?:> obrotomierz i piąty bieg
jedziemy na małych kołach mamy 2000obr i w sekundzie robimy 20 metrów czuli załóżmy 20 obrotów koła a licznik pokazuje 100km/h (liczby nierealne - dla prostoty obliczeń)
a teraz jedziemy a duzych kołach mamy 2000 obr i w sekundzie robimy 25metrów poniewaz koło obruciło sie nam 20 razy a ma więkrzy obwód.. licznik dalej pokazuje 100km/h
wieć co licznik w obu przypadkach pokazał nam 100km/h czu to znaczy ze jechalismy na więkrzych kołach wolniej? ..otuz nie jechaliśmy na więkrzych kołach szybciej poniewaz w sekundzie przejechaliśmy więkrzy dystans a wskazanie licznika jest błędne w takiej sytuacij!!
no wiec jak sam widzisz chbay troszke się zamiesałeś :)
pozdrawiam

[ Dodano: 2005-07-12, 16:10 ]
jeszcze jedno zauważyłem zę napisałeś ze jak załozysz więkrze opony to licznik ci pokazuje o 5km/h mniej ..czyli uważasz ze o te 5km/h jedziesz wolniej??
jak tak uważasz to ja ci wyjśnie..
gprs pokazuje ci ile jedziesz naprawde a licznik ci błednie liczy ponieważ nie masz fabrycznych gum
znaczy to tylko tyle ze w rzeczywistosci jedziesz SZYBCIEJ :!: od wskazań licznika :)
pozdrawiam:)
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 30