:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: HasÅ‚o:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
silniczek krokowy i czujnik temp...
Autor Wiadomość
mk44arty 
Gaworek


R25: 1995, J7R, B29, 1990
Imię: złośnica
Wiek: 41
Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 26
SkÄ…d: nowy sÄ…cz
WysÅ‚any: 2008-03-21, 08:12   silniczek krokowy i czujnik temp...
 

Witam wszystkich po długiej nieobecności na forum.
Mam problem z silnikiem krokowym a może i z czujnikiem temperatury, wiem że było już trochę o tym na forum, ale nic mi to nie dało bo przyznam się szczerze że nie wiem jak sprawdzić czy te elementy są dobre :oops: ale tak przyglądając się tej instalacji wpadłem na pewien pomysł i w tym miejscu chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia.
Zastanawiam sie czy gdybym wymontował silnik krokowy i odłączył czujnik temp. ( wydaje mi się że to ten w obudowie termostatu ) i oczywiście pozatykał powstałe dziury :) to czy tak dało by się jeździć, czy jest możliwość ustawienia wolnych obrotów regulując położenie przepustnicy
i czy w takim przypadku komputer sterujący nie będzie świrował z braku danych z tych urządzeń ??
 
 
 
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
SkÄ…d: GrudziÄ…dz/Pszczyna
WysÅ‚any: 2008-03-21, 11:33   
 

Czujnik temperatury ma wpływ nie tylko na polozenie zaworu wolnych obrotów.
Ma on takze wpływ przede wszystkim na dawkowanie paliwa, a tazke na kąt wyprzedzenia zapłonu. Komputer jak sama nazwa wskazuje zbiera informacje w wielu czujników i otwiera zawór wolnych obrotów tak zeby silnik odpowiednio pracował.
Gdy masz wcisniety pedał gazu, zawór jest w zasadzie calkowicie zamkniety, jezeli silnik jest zimny utrzymuje on go na wyzszych obrotach , jak sie nagrzeje obroty spadają. Nie zrobisz tego ręcznie, bo albo obroty bedą za niskie albo za wysokie. Jak zapchac wlot czy wylot to wogole nie bedzie wolnych obrotów.
Czujnik temperatury mierzysz zwykłym omomierzem za 15 zł z byle jakiego marketu.
Trzeba też sprawdzic czy przewody miedzy czujnikiem i zaworem maja połaczenie z komputerem. Poza tym trzeba dokladnie sprawdzic szczelnośc kolektora ssacego , polaczenia kolektora z czujniiem podcisnienia, polaczenie kolektora z serwem hamulcowym, sam zawór czy jest sprawny ( to za pomoca kilku kabli i akumulatora).
Na wolne obroty masz tez wpływ czujnik IAT czyli temperatury powietrza dolotowego, filtr , uklad zplonowy, luzy zaworowe w zasadzie wszystko po kolei wiec takie "naprawianie" o jakim piszesz jest czystym druciarstwem i niczym wiecej. Trzeba znaleźć przyczyne.
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
ImiÄ™: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
SkÄ…d: Lublin/Warszawa
WysÅ‚any: 2008-03-21, 11:33   
 

Jak wywalisz krokowy i pozatykasz dziury, to nie będziesz miał wolnych obrotów. Gazownicy często wstawiają zamiast swojego krokowego (gazowego), taką śrubę regulacyjną. Zasada ta sama jak w krokowym, tylko że nie regulowalne podczas jazdy :D. Jakieś wyjście to jest, ale musisz raczej śrubę ustawić na obroty ok. 1k/m. Ssanie cały czas po prostu. Zapytaj o taką śrubę u najbliższego gazownika. Czujnika nie musisz odłączać, bo on głównie krokowym steruje, a skoro go nie ma to .... ;).
Przepustnicy za żadne skarby nie dotykaj !!!!!!!!
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmowÄ… ze mnÄ… skontaktuj siÄ™ z lekarzÄ… lub farmaceutem
 
 
 
gzara 
Fachowiec



R25: 2,0 txe 1991
Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 1354
Skąd: Nałęczów
WysÅ‚any: 2008-03-21, 13:13   
 

Ja mam walnięty czujnik temp silnika a mam system wtrysku renixa bez lambdy. Silnik troszkę czasem wariuje na zimno, tak jakby nie miał mocy lub za chwilę miał jej nadmiar. Komputer dostaje złe info z czujnika i włącza i wyłącza ssanie. Czasem mi miga kontrolka service. Silniczek krokowy można przeczyścić bo z czasem się zasyfia jak to nie pomoże to wymiana około 80 zł. Ale masz głowę wolną od problemów
_________________

 
 
mk44arty 
Gaworek


R25: 1995, J7R, B29, 1990
Imię: złośnica
Wiek: 41
Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 26
SkÄ…d: nowy sÄ…cz
WysÅ‚any: 2008-03-21, 13:22   
 

Masz racje że moja naprawa to jak to ładnie nazwałeś "druciarstwo", ale ja po prostu szukam
czegoś na chwilę dopóki nie znajdę przyczyny, bo szczerze mówiąc trochę dziwnie się czuję ;) stojąc na światłach z ryczącym silnikiem który sam wkręca się nawet do 4000 .
Rzeczywiście można spróbować za pomocą tej "sróby regulującej" o którym pisał Tombog.
a swoją drogą dalej nie bardzo wiem jak można sprawdzić czy ten czujnik jest dobry ?? podejrzewam że to on jest walnięty.
 
 
 
gzara 
Fachowiec



R25: 2,0 txe 1991
Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 1354
Skąd: Nałęczów
WysÅ‚any: 2008-03-21, 13:25   
 

Mi gaziarze czyścili silniczek krokowy jakimś sprayem, to chyba była jakaś woda sprężona, ale okazało się że wtyczka w kompie jest nie dociśnięta i dlatego obroty nie spadały. Czujnik temp nie będzie miał dużego wpływau na aż tak za wysokie obroty. Ewentualnie pożycz od kogoś taki silniczek na chwilkę i już wymiana zajmie ci 10min i bedziesz wiedział
_________________

 
 
mk44arty 
Gaworek


R25: 1995, J7R, B29, 1990
Imię: złośnica
Wiek: 41
Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 26
SkÄ…d: nowy sÄ…cz
WysÅ‚any: 2008-03-21, 13:40   
 

hmmm, pożyczyć było by najprościej ale coś mi się zdaje że w moim mieście 25 jest tylko jedna ;) no chyba że pasuje coś od innego modelu J7R bez sondy.
 
 
 
lucjan 
Kandydat na znawcÄ™



R25: R25 TX 2,2 J7TA732 KAT B/G 1992
Pomógł: 13 razy
Wiek: 78
Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 538
SkÄ…d: werbkowice
WysÅ‚any: 2008-03-21, 14:13   
 

Tombog napisał/a:
Jak wywalisz krokowy i pozatykasz dziury, to nie będziesz miał wolnych obrotów.


Ja tak mam ustawione od kilku lat i na wolnych obrotach mam 800
Ciągle pytam co steruje silnikiem krokowym i nigdy nie dostałem odpowiedzi nawet od francuskich kolegów.
Silnik krokowy łatwo jest sprawdzić podłączając do zewnętrznych pinów na przemian odwrotne bieguny.
Po sprawdzeniu zostaw zamknięty przepływ i uruchom silnik
napisz czy masz wolne obroty :?:
potem podłącz silnik krokowy
jakie efekty :?:
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
ImiÄ™: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
SkÄ…d: Lublin/Warszawa
WysÅ‚any: 2008-03-21, 14:30   
 

Lucjan, wiele razy już było pisane, że silnikiem krokowym steruje komputer na podstawie danych z czujników. Może to być czujnik temperatury, ale równie dobrze czujnik położenia przepustnicy (oba przypadki przerabiałem w J7R). Nie muszą być walnięte, a po prostu na kablach coś. Trzeba pomacać, popatrzeć, pogłaskać i pomyśleć. Sposób na śrubę jest jedyny, jeśli nie mamy czasu szukać, lub nie możemy znaleźć, ale jak najszybciej trzeba usterkę usunąć, bo kompy nie lubią pracy na 1/2 gwizdka ;). Ostatecznie pozostaje wizyta w ASO i pomiar XR25. 10 minut i wszystko wiesz :).
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmowÄ… ze mnÄ… skontaktuj siÄ™ z lekarzÄ… lub farmaceutem
 
 
 
gzara 
Fachowiec



R25: 2,0 txe 1991
Pomógł: 11 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 1354
Skąd: Nałęczów
WysÅ‚any: 2008-03-21, 16:51   
 

Silnik krokowy jest taki sam jak w 2.2, 2.9 v6, itd. tak więc może być R21 i espace, być może r19, safrane, laguna???

[ Dodano: 2008-03-21, 16:53 ]
A tak wlasciwie to co sie dzieje jak odłączysz krokowy???
_________________

 
 
PAFNUCY 
Starszy starszak


R25: GTX 2,2 benzynka 89r,
Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 09 Lut 2008
Posty: 130
Skąd: Zielona Góra
WysÅ‚any: 2008-03-21, 18:48   
 

a nie lepiej podmienic taki czujnik i krokowy na chwile od kogos kto ma dobry? ja pojechalem na szrot i facet mial 2 krokowe zamontowalem dzialal idealnie i kupilem koszt 120 :? a czujnik to juz kupilem nowy Hella 99 zl. i motorek smiga igielka :) a wczesniej same problemy :( i zgasla wiecznie swiecaca sie kontrolka od elektryki.
_________________
Pafnucy i Renata w jednym stali domku... :)
 
 
mk44arty 
Gaworek


R25: 1995, J7R, B29, 1990
Imię: złośnica
Wiek: 41
Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 26
SkÄ…d: nowy sÄ…cz
WysÅ‚any: 2008-03-22, 12:21   
 

:D no pięknie, wymontowałem wczoraj krokowy zamiast niego włożyłem tą śrobę regulacyjną o której mowa wyżej, odpaliłem pieknie wyregulowałem wolne obroty ładnie było przez chwile po przejechniu odcinka okazało się że w sumie nic się nie zmieniło na benzynie obroty co jakiś czas skaczą może już nie o tyle co wcześniej ale o jakieś 700 i coś mi się wydaje że podczas jazdy nie równo pracuje silnik jakby nie na wszystkich garach, za to nagazie obroty znow wskakuja na 2500 na luzie. więc to chyba nie wina silniczka krokowego można powiedzieć że niezłe jaja na te święta renia mi przygotowała
 
 
 
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
SkÄ…d: GrudziÄ…dz/Pszczyna
WysÅ‚any: 2008-03-22, 12:24   
 

Napisz mi jaką masz bude B29???? albo dokladny typ silnika J7R??? . To napisze Ci cała procedurę sprawdzenia i pomiarów.
O ile nie masz to zabezpiecz sie w jak najtanszy uniwersalny miernik elektroniczny bo bez tego ani rusz.
Np. taki : http://www.allegro.pl/ite..._tania_wys.html

Nawet nie wiedziałem ze ona sa juz takie tanie :D.
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
mk44arty 
Gaworek


R25: 1995, J7R, B29, 1990
Imię: złośnica
Wiek: 41
Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 26
SkÄ…d: nowy sÄ…cz
WysÅ‚any: 2008-03-22, 12:38   
 

1990 rok 2,0 J7R 8 zaworów , bez sondy Lambdy przynajmniej jej nie znalazłem nigdzie to zakładam że jej nie ma (ktoś kiedyś przełożył silnik bo w tej wersji powinien być 2.2)
 
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
ImiÄ™: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
SkÄ…d: Lublin/Warszawa
WysÅ‚any: 2008-03-22, 15:48   
 

Sprawdź czujnik położenia przepustnicy. Miałem kiedyś kabelek w kostce ułamany i podobne jaja się działy. Widać nie było, ale XR25 wskazał jednoznacznie na ten element i chcąc nie chcąc, trzeba było dopatrzeć się tego kabelka :D.
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmowÄ… ze mnÄ… skontaktuj siÄ™ z lekarzÄ… lub farmaceutem
 
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.05 sekundy. Zapytań do SQL: 29